Charles Perrault to jeden z bardziej uznanych pisarzy epoki baroku. Specjalizował się zwłaszcza w baśniach, które w tamtych czasach dopiero dojrzewały literacko. Był bardzo uzdolniony w wielu kierunkach, wspomagał między inny Francję w służbach rządowych. Co sprawia, że baśni autora są tak popularne i jakie są jego największe dzieła?

Specyficzny styl autora

Epoka baroku bardzo mocno wpłynęło na rozwój baśni. Charles Perrault mocno inspirował się w swoich dziełach dawnymi historiami ludowymi. Jako że sztuka baroku mocno odwoływała się do czynności zmysłowych – zamienił dawne opowiadania w coś świeżego. Jego historie były jednak przeznaczane wyłącznie dla dzieci. Kultura ludowa widoczna jest zwłaszcza w “Bajkach Babci Gąski”, choć charakterystyczny, odrealniony styl widać także w późniejszych dziełach autora.

Pisarz zapoczątkował to co wpłynęło choćby na studio filmowe Disneya, czyli łączenie realizmu z fantastyką. Co prawda wątki nadnaturalne pojawiały się choćby w mitologii greckiej, ale były raczej omijane jeśli chodzi o dzieci. W swoich baśniach Charles Perrault wprowadzał takie elementy jak magia, nienaturalne postaci i antropomorficzne zwierzęta.

Najważniejsze książki autora


Bardzo znanym dziełem autora jest “Kopciuszek”, a konkretnie jedna z jego wersji. Inną popularną była ta autorstwa braci Grimm. W obydwóch wersjach wyróżnia się mocna wrażliwość na niesprawiedliwość głównej bohaterki i realizm magiczny, gdzie pojawiają się np. karety w kształcie dyni. Inną niezapomnianą baśnią Perraulta był “Tomcio Paluch”, która opowiada o losach małego chłopca, który jest mniejszy niż kciuk swojego ojca. Historia dzieje się w czasach króla Artura, a w historii pojawiają się elementy powiązane z prawdziwymi wydarzeniami.

Bardzo znaną baśnią jest też “Kot w butach”, który pojawił się między innymi w filmach rysunkowych studia Disney i DreamWorks. W opowieści Perraulta tytułowy bohater dzięki swojemu sprytowi i licznym psikusom stara się doprowadzić do ślubu swego pana z piękna królewną.